Jak správně uložit imobilního
Jedná se o rozsáhlejší problematiku (polohování), kdy se musíme řídit nejen subjektivním pocitem pohodlí, ale také několika dalšími pravidly, která se odvíjí od konkrétního onemocnění či úrazu, celkovém zdravotním stavu a hrozících komplikacích, kterým chceme předcházet. V základě se vše odvíjí od správného držení těla.
-
polštář by měl být tak veliký, aby podpíral hlavu a šíji tak, aby brada netrčela vpřed, ani nabyla zabořena do prsou
-
podepření chodidel – je vhodné po část dne zapřít nohy tak, aby nepřepadávaly špičky a nohy byly ohnuté v kotníkách do pravého úhlu
-
polohovací postel – umožňuje zaujmout pozici vsedě či polosedě, ale musíme dbát na to, aby ležící byl v místě ohybu lůžka opravdu zadkem a nezpůsobovala mu nevhodná poloha bolesti zad.
-
změna polohy – není možné ležet jen na zádech. Je potřeba odlehčit zatěžovaným partiím a dát tělu i jiné podněty.
-
Leh na boku – Polštář je jen pod hlavou a krkem, vrchní horní končetinu je dobré podložit velkým polštářem asi jako by ho ležící objímal, spodní horní končetina může být natažená pokud je místo na lůžku či pokrčená směrem k hlavě, pokud není tato poloha moc pohodlná podepřeme předloktí malým polštářkem. Dolní končetiny jsou pokrčené a mezi ně vložíme velký, dost plný polštář ideálně od dolní části stehen až pod chodidla.
-